Školní výlet 3.A a 4.B

8.6.2015 Vyp Od rkaleta

Chroupám si ,,štramberské uši“ a čtu si z jejich obalu zajímavou pověst:

,,Ve 13.století vtrhla do Štramberku vojska Tatarů, kteří okrádali a trápili místní obyvatele. Ti před nimi prchli na horu Kotouč a tam prosili v modlitbách o pomoc. Strhla se velká bouře a déšť, který zaplavil rybník nad tatarským ležením. Místní obyvatelé rychle prokopali jeho hráz, a tak vyplavili tábor Tatarů. Když opadla voda, našli lidé několik pytlů s ušima, které Tataři utínali pobitým křesťanům. Na památku této události se pečou ve Štramberku tzv. štramberské uši – voňavé a lahodné pečivo.“

28.5. 2015 jsme odjeli autobusem do Štramberku. Začali jsme svačinou v parku. Pak jsme se vydali k jeskyni Šipka, kde byly kdysi objeveny kosti neandrtálského dítěte a také další kosterní pozůstatky pravěkých zvířat, např. mamuta, nosorožce, medvěda, lva, hyeny a dalších. Také zde objevili zbytky pravěkých nástrojů.

Děti byly zvídavé, o všechno se zajímaly. Od jeskyně jsme se vydali na již zmiňovanou horu Kotouč. Vede k ní  přes les naučná stezka, kde jsou zajímavé sochy, např.  Bedřicha Smetany či Leoše Janáčka. Žáčci si cestu lesem nesmírně užívali, někteří dokonce běželi do kopce. Podmanivá lesní vůně, různé rostliny a úžasný vzduch, který se nedá koupit – to všechny přímo očarovalo. Přestože se děti vyptávaly na různé rostliny, nikdo je netrhal, všichni věděli z hodin prvouky a přírodopisu, že některé z nich jsou chráněné zákonem.

Po sestupu nás čekala návštěva Štramberské Trúby, jejíž věž se nyní opravuje. Přesto byl výhled shora úžasný. Vrátili jsme se na náměstí se starobylou kašnou a se spoustou lákavých obchůdků. Chlapci nakupovali dřevěné meče, dívky zase bižuterii. Ale to ještě výlet nekončil. Na závěr nás čekala komentovaná prohlídka exotických zvířat – ryb, hadů, ještěrek, vodních želv, pruhovaných veverek a jiných zajímavých tvorů. Průvodce byl velmi sečtělý a ještě více vtipný. Např. sdělil dětem, že měli hadi ,,manželskou krizi“, a tak sameček samičku snědl. Odvážlivci  se na závěr mohli vyfotit, ale s jiným hadem kolem krku.

Výlet se opravdu povedl! Navíc jsme měli báječné počasí – trochu chladno, trochu sluníčka a na konec byla v autobuse  i veselá písnička.

Tak si tam také zajeďte.

Mgr. A. Szczepanská  a Mgr. J. Folvarčná

Facebooklinkedin