Exkurze třídy 6.A  – Meteorologická stanice na Lysé  v Beskydech

29.4.2022 Vyp Od Radka Bednarzová

Exkurze v rámci předmětu zeměpis byla původně plánována na únor a to z důvodu pěkného zimního počasí na Lysé hoře, ale „covidová“ opatření nám to v tomto termínu neumožnila. Proto  se exkurze uskutečnila až na jaře 28.4.2022.

S meteorologem Milanem Čermákem byl domluven čas, že zvonit na něj máme v 10.05 hod., protože ráno musí naměřené meteorologické údaje odesílat do Prahy. Cesta byla tedy naplánována a vyrazili jsem už ráno v 5 hodin autobusem z Orlové do Ostravy , dále pak vlakem směr Frýdlant nad Ostravicí a ještě místní dopravou k hotelu P. Bezruč, u kterého jsme byli 7.10 hod.. 

Na vrchol Lysé jsem dorazili za slunného počasí v 9.30 hod. s dobrou náladou v počtu 20 (18 žáků 2 pedagogové). Udělalo se pár vrcholových fotografií, očí všem zářily, že jsme na vrcholu a téměř sami bez lidí, posvačilo se  u mohyly a pak následovala exkurze. Meteorolog Milan Čermák nejprve zajímavě vykládal o historii meteorologické stanice na Lysé hoře, kdy jsem se například dozvěděli, že nejvyššší sněhová pokrývka byla v zimě 1910 – 1911 a to 591 cm sněhu na vrcholu Lysé. Potom jsme viděli a slyšeli výklad o přístrojích na měření meteorologických údajů.  

V Bezručově chatě pak někteří pojedli polévku, všichni jsme doplnili tekutiny a z terasy chaty jsme si prohlédli okolní kopce Beskyd.  V 11 hodin jsme vyrazili jinou trasou směr Ostravice a po dvou hodinách byli na vlakovém nádraží, následovalo pár přestupů vlak, vlak, bus a v 15.13 jsme byli zpět v Orlové, krásně unavení, nabití energii z hor,  plni zážitků a nových informací. Více už o atmosféře exkurze napoví fotografie.

  Ing. Viktor Pavelka, tř. učitel 6.A

 

                                                                                                  

Facebooklinkedin