Žákyně ZŠ Ke Studánce uspěla na MR v judu

Žákyně ZŠ Ke Studánce uspěla na MR v judu

24.11.2022 Vyp Od Bednarzová

To, že  pravidelný pohyb a výborný prospěch k sobě patří, v dnešní přetechnizované době, dovede pochopit stále méně mladých. Stejně na tom jsou i dospělí při jejich pracovní zaneprázdněnosti. I po náročném  pracovním nebo školním dni, kdy většinou sedíme, si lze výborně odpočinout   pravidelným pohybem, ať je to  procházka,  běh, jízda na kole, plavání nebo sportovní trénink. 

Příkladem takového životní stylu je Barbora Káňová , která navštěvuje třídu 7.A na ZŠ Ke Studánce. Má nejen výborný prospěch ve škole, ale i  úspěchy ve sportu. Bára s judem začala ve svých pěti letech. Přesně v době, kdy dítě pohyb přímo miluje a je ve svých pohybových aktivitách k nezastavení. Pak za rok dítě posadíme do lavice, kde tráví většinu časum, ať  si zvyká na „nepohyb“.  

Na první tréninky s ní chodil taťka, který napřed nevěděl, zda to bude ten pravý sport pro děvče. Jak Bára sama řekla, je to sport, kde je akce a musíte se spolehnout sami na sebe, proto ji judo baví. Trénuje každý den a při školních fyzických testech  v disciplíně leh-sed za 60s dokáže udělat poctivých  61 opakování. Na letošním Mistrovství České republiky  v Mladé Boleslavi ve  své váhové kategorii obsadila 4.místo a v soutěži družstev společně s ostravskými děvčaty byly druhé. To není její první úspěch. V loňském roce  na MR byla pátá. V letošním roce byla  první na mezinárodních závodech Grand PRIX Ostrava a v červenci na letní Olympiádě mládeže v družstvech druhá. Závodí v kategorii do 40 kg, je držitelkou výkonnostní třídy 3. kyu (zelený pásek) a jejím trenérem je Tomáš Heczko. Velkou podporu má samozřejmě ve své rodině, bez této podpory by to nešlo.  Víkendy, kdy jsou závody, dělá její otec řidiče a jezdí s judisty po celé republice. Dále Bára už tři roky nenašla v kraji přemožitelku, je tedy trojnásobnou přebornicí Moravskoslezského kraje. 

Úspěch je jedna věc, když se však podíváte na Báru, jak drží medaili, vidíte ten klid a spokojenost. Tak působí stále  na své okolí. Nebude tedy jednou z hlavních příčin její psychické vyrovnanosti  nic jiného než pravidelný pohyb ? Není to nic nového, to už  věděli před několika tisíci lety Řekové v antice, jak být vyrovnaný, klidný a hlavně šťastný, proto preferovali harmonii těla a ducha, jen v dnešní době jsme na to, tak trochu už zapomněli.                                                  

Ing. Viktor Pavelka, učitel TV

 

Facebooklinkedin