Žáci 5. tříd na Vesmírných oázách

Žáci 5. tříd na Vesmírných oázách

14.6.2023 Vyp Od Radka Bednarzová

V letošním školním roce jsme v učivu přírodovědy probírali kapitoly o sluneční soustavě, hvězdách, galaxiích a vesmíru.

Abychom si všechny získané vědomosti lépe utřídili, vydali jsme se v rámci školního výletu na exkurzi do Planetária a hvězdárny v Ostravě – Krásném Poli. 

Po úvodní krátké přednášce v sále planetária jsme zhlédli pořad Vesmírné oázy, ve kterém jsme se dozvěděli zajímavé informace o tom, že jsme obyvateli vodního světa, vesmírné oázy, která se řítí prázdným kosmickým prostorem mezi Venuší a Marsem. Po vodě jsme pátrali napříč sluneční soustavou – uvnitř hlubokých Měsíčních kráterů, v pouštích Marsových planin i na zamrzlých družicích Jupiteru a Saturnu. 

Po skončení poutavého pořadu jsme zahájili prohlídku experimentária s interaktivními exponáty, které jsou rozmístěny ve všech patrech budovy. Zde jsme se mohli věnovat hravému poznávání přírodních jevů a zákonitostí.

Nejvíc jsme se ovšem těšili na možnost pozorovat Slunce hvězdářským dalekohledem v místní hvězdárně. Bohužel nám štěstí nepřálo a Slunce se přes stálou oblačnost ukázalo jen skupině žáků z 5. B, kteří na pracovnici hvězdárny měli spoustu zvídavých dotazů.

Na závěr vydařeného dopoledne si všichni mohli nakoupit suvenýry v místním obchůdku a poté se vydat na zpáteční cestu do Orlové. Mnozí již v autobuse avizovali, že se do planetária vrátí se svými rodiči.

  Mgr. Vlasta Kramná

Facebooklinkedin