Výlet na hrad Helfštýn

11.6.2018 Vyp Od rkaleta

Kdysi dávno, koncem 13.století  byl založen hrad Helfštýn. Během stovek let byl přestavován, až vznikl nejrozsáhlejší hrad v Evropě. Vlastnily jej různé rody, nejznámějším majitelem byl zřejmě Petr Vok z Rožmberku. V současné době zbyly  z hradu jen obvodové zdi, brány, věže a některé budovy. Podle pověsti zde vyhloubil studnu čert. Nyní se již několik let koná na hradě akce Hefaiston – setkání uměleckých kovářů z mnoha zemí Evropy. Jejich díla jsou součástí expozice.

Žáci 3.B a 4.B se vydali na tento hrad 7.6. 2018. Průvodkyně nás uvítala v předhradí a vyprávěla zajímavosti o Helfštýně. Děti si mohly prohlédnout  již zmíněná díla uměleckých kovářů, hradní budovy či muzeum o ražbě mincí. Nejvíce se jim líbilo, že si samy mohly vyrobit svou minci pomocí těžkého kladiva. Některé děti si také koupily repliku zlatého dukátu a stříbrného groše z dob Přemyslovců a Lucemburků.

Dále byla na programu veselá pohádka o princezně a drakovi. Herci byli skvělí, zapojili do hry všechny děti i paní učitelky. Bavili jsme se všichni. Po svačině si žáci nakoupili spoustu pohlednic, suvenýrů a dárečků pro své blízké i pro sebe. Chlapce nejvíc oslnily dřevěné meče, dívky krásné náhrdelníky. Zpátky jsme se vraceli všichni s dobrou náladou, někteří si i v autobuse zdřímli, jiní si povídali a hráli hry. Počasí nám také přálo. Výlet se prostě vydařil báječně.

                   Mgr. A. Szczepanská,  Mgr. J. Folvarčná , Barbora Zapletalová

Facebooklinkedin