OBRAZY JINDŘIŠKY RŮŽIČKOVÉ

16.5.2014 Vyp Od rkaleta

V těchto dnech probíhá v DKMO výstava obrazů známé regionální malířky Jindřišky Růžičkové, orlovské rodačky, která mnoho let učila na zdejším gymnáziu. Nyní žije na Valašsku a právě tam čerpá inspiraci pro nové práce. Na výstavě tak můžeme zhlédnout malby s přírodní tematikou, ale také kresby a grafiky inspirované úvahami o lidském bytí, o smyslu života a smrti. Žáci 7.A si skutečně se zájmem obrazy prohlédli, diskutovali o možných pohnutkách autorky, které ji vedly ke zvoleným námětům, obdivovali bravurní kresbu i dokonalou schopnost kombinovat barvy.

Svoje názory vyjádřili krátkým zamyšlením :

PRAMEN ŘEKY II

–  Skála, ve které pramení řeka. Malba olejovými barvami na plátně. Zaujala mě právě tím, že z ní vyzařují moje oblíbené barvy. Autorka je vybrala tak, aby spolu ladily. Voda je změť modré a bílé. Z obrazu vnímáme klid a pohodu u šumící řeky. ( Lucka P.)

–  Obraz ve mně vyvolává pěkné pocity. Autorka měla radost, kterou vyjádřila uklidňujícím tokem řeky. ( Zdeňka)

–  Obraz zachycuje jeskyni, v níž pramení řeka. Ve vodě se odrážejí skalnaté stěny. Barvy oranžové až červené, místy smíchané, to mě hned zaujalo. Myslím si, že autorka byla šťastná, proto použila takové zářivé, pestré barvy. ( Eliška B.)

–  Připomíná mi to jeskyni. Líbí se mi, protože je tak barevný. Jako by se duše rozlévala v lidském těle. Určitě autorka vzpomínala na nějaký magický zážitek. ( Věra W.)

–  Zaujal mě hrou barev a vodou, která je jako pravá. Pramen, který ústí do nějaké říčky. Snad jako vnitřní pramen, který symbolizuje duši, která zaplavuje naše tělo. Malířka má úžasnou techniku, nelze ji napodobit, je velmi svérázná. ( Diana J.)

NEBOJ SE A PŘEJDI

–  Obraz mi říká, že mám překonat strach a jít do toho. Když problém překonám, čeká mě něco hezkého a už se nebudu bát. ( Robert M.)

–  Řeka, most a modré stromy. Autorka je na začátku mostu a musí přejít na druhou stranu. Asi se jí něco stalo a musí se přes to přenést. ( Ivo P.)

MOST MEZI MNOU A TEBOU

–  Malba sama o sobě připomíná most, nad kterým je krásně modrá obloha. Líbí se mi, jak autorka zachytila konstrukci toho mostu. Připadá mi jako jeden z nejzajímavějších a nejpěknějších obrazů v galerii. ( Martina B.)

–  Autorka asi byla zamilovaná a šťastná – to vyzařuje z obrazu. Líbí se mi nádherný kontrast barev. ( Anička C.)

NESMRTELNOST

–  Usuzuji, že autorka byla ze smrti někoho na dně, a tak namalovala tento obraz. Obraz vypovídá o odchodu duší. Já věřím v tajemství – co se namaluje, stane se. Nemaloval bych to. ( Robin K.)

–  Zaujal mě kontrast a hra s barvami. V obrazu vidím křik duší a smrt. ( Lukáš R.)

–  Nesmrtelnost by si přál asi každý člověk. Malířka pojala ve svém obrazu nesmrtelnost tak, že člověk žije dál jako duše vystupující z neznáma. Kombinace barev je úžasná. Myslím, že autorka obrazem vyjádřila své emoce po smrti blízkého, ovšem věřila, že jeho duše žije dál. PS : úžasná technika, kterou dodává obrazu krásu a zajímavost. ( Šimon B.)

DAMOKLŮV MEČ

–  Je to nádherná kresba, výborná technika. Obraz kreslený tužkou, perfektní stínování. Z obrazu cítím nebezpečí.

 Mgr. Eliška Ulmanová

Fotografie2 Fotografie1

Facebooklinkedin