Návštěva zámku Fryštát v Karviné

5.10.2018 Vyp Od rkaleta

Naše republika letos slaví 100 let od svého založení a my jsme se ve 4.B a 5.B rozhodli, že toto výročí oslavíme  na zámku Fryštát v Karviné. Před vstupem do něj se děti seznámily s náměstím T. G. Masaryka, našeho 1. prezidenta. Žáci si prohlédli jeho sochu, potom šla jedna skupina do zámecké zahrady, kde si mohly děti vyzkoušet různé prolézačky a druhá skupina šla na prohlídku empírového zámku. Potom se skupiny vyměnily.

Provázela nás průvodkyně, která velmi zajímavě hovořila nejen o historii, ale i o krásném vybavení všech komnat. Upozornila nás, že se zde letos v květnu a červnu natáčela nová česká pohádka Když draka bolí hlava. V zámku jsou nyní vystaveny některé kostýmy z tohoto filmu a velké fotografie herců. (Pohádka bude v našem orlovském kině 26. 10. v 17,30 h.) Dětem se líbily porcelánové sošky, dřevěný nábytek, krásné obrazy, nádherné lustry, zámecký kočár a na závěr prohlídky nám pustila paní průvodkyně starou hrací skříňku. Byl  to kouzelný zážitek!

Potom si mohli všichni koupit něco na památku – fotografie, turistické známky, magnetky apod. Také jsme se vyfotili před zámkem a prošli se po celém náměstí, které je velmi pěkně udržované. Děti zaujala nejen  kašna, ale  také ochočení holubi, kteří čekali na každý drobeček. Na závěr si všichni koupili nějaké dobroty, jak se sluší na správnou oslavu stého výročí naší země. Zámek Fryštát je moc hezký. Pokud jste v něm ještě nebyli, určitě si tam zajeďte. nebudete litovat.

                                                                                     Mgr. A. Szczepanská a Mgr. J. Folvarčná

Facebooklinkedin