Kam odlétají ptáci na zimu

3.10.2019 Vyp Od rkaleta
4. 10. 1226 zemřel františkánský mnich Sv. František z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata, a právě proto se na tento den stanovil Mezinárodní den zvířat.
Naše třída se pro oslavu tohoto dne zúčastnila besedy v Muzeu Těšínska na téma „Kam odlétají ptáci na zimu“. Dozvěděli jsme se také, co je to ornitologie, druhy a názvy ptáků žijících v ČR, poznali jsme jejich zimoviště, jak se orientují při cestě na jiné kontinenty a další zajímavosti. Víte např., že nejrychlejší letící pták je sokol stěhovavý? Největší rozpětí křídel má albatros stěhovavý a nejvyšší přelety nad zemí dovede husa velká?
Některé děti prokazovaly výborné znalosti ze života ptáků. Z kluků doslova perlil David Kočí a z děvčat Amélie Košinárová.
Na závěr besedy jsme dostali pracovní listy a  za skvělé znalosti z oblasti ornitologie malé odznáčky s obrázky zvířat.
V dalším poznávání ze života zvířat jsme pokračovali v  DDM v Orlové, kde také v těchto dnech probíhají oslavy Dne zvířat. Navštívili jsme přírodovědné oddělení, kterým nás provedl jeho vedoucí p. Adam Bura.
Poznali jsme nejen zvířata žijící v ČR, ale také cizokrajné druhy zvířat . Někteří odvážlivci si nechali položit na dlaň nebo do vlasů sklípkana, jiní si zase nechali uložit kolem krku užovku červenou. Většinu dětí pak potěšilo krmení králíčků a morčátek mrkvičkami, které samy přinesly. Za výborné znalosti byly děti odměněny sladkostmi.
U zvířátek se nám moc líbilo. Odcházeli jsme s novými poznatky a s pocitem pěkně stráveného dopoledne.
Mgr. Jarmila Folvarčná
Facebooklinkedin