Exkurze do bunkrů v Dolní Lutyni

1.6.2014 Vyp Od rkaleta

Dne 20. 5. 2014 se třídy 9.AB, 6.AB a 10 žáků ze 7.A třídy zúčastnili exkurze do bunkrů druhé světové války v Dolní Lutyni.

 Bunkry tvoří celkem 4 objekty a jsou součástí naučné stezky. Velmi zajímavou exkurzi nám připravili členové KVH (Klub vojenské historie). Do exkurze nás uvedl pan Bc. Pavel Michalek (předseda KVH). Podívali jsme se do tří bunkrů. Před německým bunkrem nás palbou z německého samopalu „přivítal“ pan Jaroš.

V dalším bunkru měl hlavní slovo pan Viktor Makarenko (původem z Kazachstánu). Dozvěděli jsme se různé zajímavosti o tom, jak to v bunkru fungovalo, kolik lidí tam mohlo být, z čeho a jak se střílelo … Všichni vojáci i vojačka paní Bc.M. Marcolová byli oblečeni v dobových uniformách a velmi ochotně a trpělivě se nám věnovali a věcně odpovídali na naše zvídavé dotazy.

Asi nejsilnějším zážitkem pro nás byla možnost zastřílet si z dobových zbraní-z německé pistole, německého a ruského samopalu a anglického sten gunu.

 Na památku jsme si mohli odnést prázdné nábojnice. Exkurze, počasí  jednoduše všechno se vydařilo a my moc děkujeme členům KVH za ochotu a zajímavé informace o funkci bunkrů za války. Už se těšíme na další setkání v příštím školním roce.

Mgr. Jela Široká

Facebooklinkedin